Mustafa Pilevneli

Eserin AdıDenizatı
Tekniği
Boyutları20 x 35 cm
Yılı

Mustafa Pilevneli ( İstanbul, 1940 – )

1940 yılında İstanbul’da doğdu. 1960’ta Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Dekoratif Resim Bölümü’nden mezun oldu ve aynı okulda asistanlık görevine başladı. Uzmanlık eğitimi için gittiği Almanya’da Stuttgart Akademisi’nde “Mağara çağından günümüze duvar resimleri ve teknikleri” konusundaki tezini hazırladı. Dönüşünde Tatbiki Güzel Sanatların öğretim kadrosuna girdi. Anadolu’nun mitolojik geçmişine, İstanbul’a, Ege’nin koylarına ve özellikle Fenerbahçe’ye uzanan çalışmalarıyla renkler dünyasına katıldı.

Tuval üzerine resmin yanı sıra cam, mozaik, vitray, seramik, ahşap ve beton gibi malzemeleri plastik sanatlarda büyük ustalıkla kullanmıştır. Yapıtları günümüzde yurt içinde ve yurt dışında sanatseverlerin evlerinden müzelere ve muhtelif kuruluşlara kadar pek çok mekânı süslüyor.

On tanesi yurtdışında olmak üzere toplam elli yedi kişisel sergi açan sanatçı, çalışmaları ile yedi ödül kazandı. Bunların arasında 1965 Atatürk Kültür Merkezi Birincilik Ödülü, Cumhuriyetin 50. Yılı Kültür Bakanlığı Resim Ödülü ve 19.DYO Resim Yarışması Ödülü de sayılabilir.

Prof. Mustafa Pilevneli elli yılı aşkın sanat hayatında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve ardından Işık Üniversitesi’nde birikimini ve sanat heyecanını genç öğrencilere aktaran derslerini sürdürmeye devam etmiştir.

Diğer Eserleri