Orhan Ersoy

Eserin AdıAkademi Havuzu
TekniğiTuval üzerine yağlı boya
Boyutları60 x 80 cm
Yılı

Orhan Ersoy ( Akçakoca, 1928 – )

1928’de Akçakoca’da doğdu. Bolu’nun köklü ailelerinden ve ilk mutasarrıflarından Bayram Efendi’nin torunudur. Babasının görevi nedeniyle gençlik yıllarında Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yaşamış, bu nedenle doğaya olan ilgisi resimlerine de yansımıştır. 1957 yılında istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Yüksek Bölümü, Nurullah Berk Atölyesi’nden mezun oldu.
1958-1968 yılları arasında Bolu Erkek Öğretmen Okulu’nda, 1965-1968 Bolu Lisesi’nde ve 1968 – 1969 yıllarında Kabataş Erkek Lisesı’nde resim öğretmenliği görevini yürütmüştür. Akademiye bağlı olan resim ve heykel müzesinde tablo restorasyon uzmanlığı, tablo eksperliği, yöneticilik görevlerinde bulunmuş, Avrupa’da, Mısır’da ve Hindistan’da sanatıyla ilgili incelemeler yapmıştır.

Orhan Ersoy, yaşayan doğayı ve doğanın yaşam sevincini; rüzgarı, yağmuru, karı, geceyi, gündüzü, yazı, kışı, ilkbaharı, kentleri, köyleri, dağları, denizleri, insanları, gerçekleri, atları, meyveleri hep o sevgi ve saygı dolu coşkusuyla algılayıp kendi süzgecinden geçirerek sevdiği şeyleri paleti ile tuvaline aktarmıştır.

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katılmış, kişisel sergiler açmış, resim dalında ödüller almış olan sanatçı, yaşamını Bolu ve İstanbul’da sürdürmektedir.

Diğer Eserleri