Rasim Konyar

Eserin AdıSırıkta Denge
TekniğiBronz Heykel
Boyutları22cm x 35cm x 15cm
Yılı1999

Rasim Konyar ( İstanbul, 1951 – )

12 Ekim 1951’de. İstanbul’da doğdu.

1970 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne “en başarılı ilk 10 öğrenci” arasında girdi. 1975 yılında Dekoratif Sanatlar Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1973-76 yılları arasında AST (Ankara Sanat TiyatrosuJ’nda sahnelenen “Ana” adlı oyunun dekorunu realize etti, “Nereye Payidar?” ve “Aladağlı Mıho” nün dekorlarını gerçekleştirdi.
1976 yılında İ.D.G.S. Akademisi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde bir yıl ihtisas yaptı ve 1976 yılında ABD’nin New York kentine gitti.
New York School of Visual Arts’da bir yıl eğitim gördü. Buradan, San Diego State University’e transfer oldu ve “Telekomünikasyon ve Sinema Bölümü”nde eğitim gördü. Mezuniyet Projesi olarak gerçekleştirdiği kısa metrajlı filmi ile “En iyi Kamera Ödülü” aldı.

1980 yılında, üniversiteyi bitirdikten sonra California, Los Angeles’e yerleşti ve özgün senaryo yazımına başladı.

Yazdığı senaryolardan biri olan  “Vatan Yolu”   1986 yılında Almanya’da “En İyi Senaryo” ödülü aldı. Bu ödül, Rasim Konyar’a beyaz perdede yeni bir yol açtı. Bu senaryosundan yola  çıkarak; Almanya’da aynı adlı uzun metrajlı filmin yönetmenliğini yaptı. “Vatan Yolu” adlı bu filmi; Hoff, Berlin, İstanbul, Chicago ve Cannes Film Festivalleri’nde gösterildi.

1989 yılında “A Country Between Worlds” (Kıtalararasındaki Ülke) adlı Türkiye ve GAP Projesi üzerine iki ayrı belgesel çekti. 1989 yılında California’ya geri dönen Konyar, 1990-91 Los Angeles Art Association (Los Angeles Sanatçılar Birliği) ve Beverly Hills Rodeo    Drive, Barakat Sanat Galerisi’nde karma sergilere katıldı. Santa Monica Stone Design’da kişisel sergi açtı ve yapıtları yıl boyu burada    sergilendi.

1992 yılında gazeteci-yayıncı Hümeyra Özalp ile evlendi ve Türkiye’ye döndü.
Mermer, bronz ve mozaik çalışan sanatçının sergileri “Maskeler ve Rütbeler, Bronz Anadolu, İnsan ve Varlık, Dengeler ve Cambazlar, ı Füseyfisa, Ağaçlar, Gemiler, Alşimist Formlar gibi çeşitli konseptler altında toplandı.

1992 yılından beri İstanbul, Cihangir’de yaşayan sanatçı, 99 yılında atölyesini Şile’ye taşıdı. Çalışmalarını halen ağırlıklı olarak yaşadığı, Şile’deki atölyesinde gerçekleştiriyor.

Diğer Eserleri