DR. İBRAHİM ARIKAN

1941 yılında Yozgat’ın Salur köyünde doğdu. İlkokul öğretmeni olmak üzere sınavla Mimar Sinan İlköğretmen Okulu’na girdi. Okuldaki çalışkanlığı ve başarılarından dolayı, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçildi. 1968 yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve Fen Fakültesi Fizik – Matematik Bölümü’nü tamamladı. 1968 – 1971 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde asistanlık görevini yürüttü.

1972 yılında Türkiye ‘de ilk olan MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi’ni, 1982’de Türkiyenin yine ilk kargo şirketi olan Yurtiçi Kargo A.Ş.yi, kurdu. 11 Şubat 1996 tarihinde tüm şirketlerini, Arıkanlı Holding A.Ş. şemsiyesi altında toplayan Kurucumuz, Dr. İbrahim Arıkan, Eğitim, İletişim, Enerji, Taşıma, Lojistik, Sanayi ve İnşaat alanlarında yatırımlar yaparak toplumun ve ekonomimizin refahı için özverili çalışmalarda bulundu.

Kurucumuz, dünyada ki gelişmeler ışığında 8 yıl boyunca çeşitli ülkelerin eğitim sistemlerini yerinde incelemiş ve eğitim sistemimize yeni bir model hediye etmiştir. Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı duayen eğitimci, 21. yüzyılın ihtiyaç duyduğu donanıma sahip insanları yetiştirmek üzere 1996 ‘da kurduğu MEF Ulusal ve Uluslararası Okullarının yanısıra, 2012’de MEF Üniversitesini eğitim dünyasına kazandırdı.

Girişimci kişiliği ile iş dünyasında oluşturduğu şirketler, kurduğu sistem ve yarattığı markalarla değişik sanayi ve hizmet sektörlerinde önderlik yaparak, bir çok ilk’e imza attı.

14 Mayıs 2001 tarihinde KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi Senatosu tarafından oybirliği ile İşletme Bilim Dalında “Onursal Doktora” unvanı, 22 Mayıs 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın üniversitelerinden Roger Williams Üniversitesi tarafından beşeri bilimler dalında fahri “doktora” unvanı verildi.
“Modern Fizik”, “Biz Bize”, “Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık”, “Kurum Başarısı İçin”, “Yöneticiye Mektup”, “Her Durumda Başarmak”, “Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar” “Tarih Ekonomiyi, Ekonomi Tarihi Oluşturur”, “Ya Yenilenirsin Ya da Yenilirsin” ve “Öğreten Öğretmen Öğrenen Öğrenci” adlı 10 kitabı olan Dr. İbrahim Arıkan’ın çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri de bulunmaktadır.

Dr. İbrahim Arıkan, 2 Şubat 2016 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Tüm hayatını eğitime adamış değerli öğretmen, girişimci işadamı, doğa dostu, bilim insanı Dr. İbrahim Arıkan dünyanın en çok iyiliğe ihtiyacı olduğuna inanır ve her şartta iyi kalmayı başarırdı. Ülkemize kazandırdığı öncü kurum ve kuruluşlarıyla, yenilikçi fikirleriyle, eğitime ve insana verdiği değerle her zaman özlemle ve saygıyla anılacaktır.